Co warto zobaczyc?
Szczególnie polecamy:
– Trasy rowerowe m.in.
—Krościenko n.D Rynek – Leśnica – Czerwony Klasztor (38.5km)
—Krościenko n.D – Biała Woda (16 km)
—Krościenko n.D Rynek – Szczawnica Dolna – Czerwony Klasztor (13,5km)
– Muzeum przyrodnicze w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego
– Parki linowe
– Rezerwat przyrody Wąwóz Homole
– Zapora wodna oraz sztuczne Jezioro Czorsztyńskie, po którym można pływać statkiem wycieczkowym pomiędzy —zabytkowymi zamkami w Czorsztynie i Niedzicy.
Spływ Dunajcem
Na flisackiej tratwie to niezwykłe spotkanie z dziką, niezmienioną od tysiącleci przyrodą – jedna z największych atrakcji turystycznych Europy. Jednocześnie to najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego. Tradycja spływu sięga 1 połowy XIX wieku. W swoim biegu Dunajec wyżłobił w wapiennych turniach Pienin romantyczny wąwóz, zwany Przełom Dunajca. Drewnianą tratwą zbudowaną z połączonych ze sobą wąskich łódek, płyniemy głębokim i krętym kanionem. Dunajec wije się i kluczy pomiędzy stromymi skałami. Widoki roztaczające się wokół zapierają dech w piersiach, zmieniając się w bardzo szybkim tempie. W trakcie podróży flisacy barwnie opowiadają o Pieninach, przytaczając legendy o Janosiku. Sezon trwa od maja do października. Początek trasy spływu to przystań Sromowce – Kąty. Tratwami flisackimi pokonuje się 7 pętli w czasie zależnym od stanu wody – od 2 do 3 godzin. Jedna tratwa zabiera maksymalnie 12 osób dorosłych (+dwóch flisaków). Przystań końcowa to Krościenko n.D
Szlaki turystyczne
– szlak zielony – rozpoczyna się w rynku i prowadzi na Czertezik (772 m n.p.m.) w Pieninkach przez Toporzyska i Ociemny Wierch (724 m n.p.m.). Z góry Czertezik możemy kontynuować wędrówkę szlakiem niebieskim na Sokolicę (742 m n.p.m.) Z polany Burzyna wrócić możemy także zielonym szlakiem wiodącym doliną Dunajca u podnóża pasma Pieninek.
– szlak czerwony – przebiega przez Krościenko ulicami Lubań, Sobieskiego, most na Dunajcu i za nim ul. Źródlaną. Z jednej strony prowadzi on (w opisanym kierunku) na Prehybę (l 176m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim przez Górę Wisielec (835 m n.p.m.), z drugiej w Gorce – na Lubań przez Jaworzynę (1050 m n.p.m.) Obok samego Krościenka pragniemy w gminie polecić Państwa uwadze Grywałd, Krośnicę i I Hałuszową. Z Grywałdu warto wybrać się zielonym szlakiem na Lubań, przez Gronik (777 m n.p.m.) i i polanę Pisarzową – ok. 2.15 godz.
– szlak żółty – bierze początek w rynku i wiedzie przez Pieniny do Sromowiec Niżnych. Wiedzie przez Toporzyska, Bajków Groń (679 m n.p.m.). Przełęcz Chwała Bogu
(z której warto odbić niebieskim szlakiem na Trzy Korony) i Wąwóz Sobczański.
Jest to najstarszy z pienińskich szlaków wycieczkowych, znany od 1906 r.
Wieże widokowe
Cztery wieże widokowe na szczytach Magurki (Ochotnica Górna), Gorc i Lubań (Ochotnica Dolna) oraz Koziarz (Tylmanowa), Wieże estetyką odwołują się do drewnianych kościołów gotyckich w regionie. Z nich roztacza się przepiękna panorama otaczającego krajobrazu. Dodatkowym elementem, stanowiącym wyposażenie wież widokowych, są kamery internetowe umieszczone na szczytach wież, z których obraz jest na bieżąco przekazywany na stronę internetową gminy Ochotnica Dolna – PODGLĄD NA ŻYWO
Rafting i spływ kajakiem po Dunajcu
Atrakcje te stają się co raz większym zainteresowaniem wśród osób odwiedzających Pieniny.
Spływ pontonami odbywa się na trasie Sromowce Niżne – Szczawnica lub Sromowce Niżne – Krościenko. Przeznaczony jest zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących. Mogą w nim uczestniczyć także dzieci. Spływ pontonami po Dunajcu jest alternatywą dla spływu tratwami flisackimi. Podczas raftingu nie siedzimy biernie na drewnianej ławeczce lecz aktywnie bierzemy udział w spływie, decydując o najważniejszych aspektach tej nietypowej podróży. Każdy uczestnik spływu wyposażony jest w kamizelkę asekuracyjną, kask oraz wiosło. Podczas spływu na każdym pontonie płynie ratownik lub instruktor kajakarstwa, który steruje pontonem oraz dba o bezpieczeństwo uczestników spływu.
Narciarstwo
Trasa narciarska na Palenicy
Palenica (722 m n.p.m.) to góra wznosząca się bezpośrednio nad Szczawnicą .Na górę można dojechać jednym z czterech orczyków lub kolejką krzesełkową. Zjazdy możliwe są dwoma trasami – łatwiejszą niebieską, która została wytyczona z myślą o rodzinach lub trudniejszą czerwoną.
Czorsztyn-SKI Kluszkowce
Centrum narciarskie Czorsztyn-SKI Kluszkowce oddalone jest od Krościenka o 12 km. W obrębie obiektu wytyczonych jest kilka tras zjazdowych o różnym stopniu trudności.
Arena Narciarska Jaworki-Homole
Jaworki to miejscowość położona w odległości 16 km od Krościenka. Trasy narciarskie na Arenie Jaworki-Homole są sztucznie naśnieżane i ratrakowane. Na stok można dostać się dwuosobową koleją krzesełkową lub orczykiem (trasa dla dzieci). Fani białego szaleństwa mogą tu skorzystać aż z 7 tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Ich łączna długość to 3600 metrów.